Sukcesy FC Barcelona Escola Varsovia na turnieju w Barcelonie

W tygodniu przedświątecznym 4 zespoły FCB Escola Varsovia uczestniczyły w turnieju organizowanym przez FCB. W turnieju wzięło ponad 600 piłkarzy, 52 zespoły reprezentujące akademie piłkarskie z kilkunastu krajów. Oprócz organizatorów, czyli drużyn FCB były drużyny z tak egzotycznych krajów dla piłki nożnej jak Indie, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obserwując poczynania tych piłkarzy należy sądzić iż geografia światowej piłki w najbliższych latach bardzo się zmieni. Najwyższy poziom reprezentowały zespoły gospodarzy, jednak w kilku kategoriach drużyny FCB Escola Varsovia prowadziły wyrównane pojedynki. Szczególnie ciekawy był mecz w kategorii U-10 z pierwszym zespołem Barcelony, nasi chłopcy walczyli z dużą determinacją, reprezentowali wysokie umiejętności piłkarskie, przegrali 0:2, ale zdobyli uznanie wielu kibiców i trenerów.

Sukcesy FCBEV to 2 miejsce w kategorii U-14, chłopcy wygrali 4 mecze, jeden zremisowali z Egiptem i ostatni mecz przegrali. Przywieźli do kraju okazały puchar. Kolejny sukces to 3 miejsce w kategorii U-10. Mecze były na bardzo wysokim poziomie. Pojedynki z miejscowymi drużynami cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców. Najmłodsi nasi piłkarze z rocznika 2005, czyli U-8 zajęli 6 miejsce, ich mecze z drużynami Barcelony kończyły się minimalnymi porażkami, z pozostałymi zespołami najmłodsi radzili sobie bardzo dobrze.

W innym turnieju MIC, który skupia najlepsze zespoły z wielu renomowanych klubów na świecie zespół FCBEV w kategorii U-12 wygrał 4 mecze i niestety poległ w kolejnym 5 meczu z późniejszym zwycięzcą turnieju zespołem Espaniol.

Swoja postawą na boisku jak również poza boiskiem reprezentanci FCB Escola Varsovia zasłużyli sobie na słowa uznania. Podziw trenerów, sztabu szkoleniowego FCB budziły nie tylko prezentowane umiejętności i charakter ale także boiskowa organizacja i kultura osobista zawodników warszawskiej Barcy. Wysoką ocenę otrzymali też trenerzy z FCBEV za umiejętne prowadzenie zespołów, fachowość oraz otwartość i sympatyczną postawę poza boiskiem. Te wartości są niezwykle ważne w FCB.

Oba turnieje wyraźnie pokazują, że drużyny z Polski mogą skutecznie rywalizować z najlepszymi na świecie. Znany dziennik sportowy Mundo Deportivo, pisał o naszej licznej reprezentacji w samych superlatywach.

Pobyt w Barcelonie był okazją do wielu spotkań, ważnych dla rozwoju szkoły warszawskiej. Prezes honorowy i założyciel szkoły Wiesław Wilczyński spotkał się z wiceprezydentem FCB Josepem Maria Bartomeu oraz dyrektorem szkół FCB Xevi Marce. Celem spotkań było omówienie dalszej współpracy.